Od Vianoc 2014 som sa vrhla na výrobu vianočných ministromčekov. Ide o peknú alternatívu k ikebane (a bez sviečky, čiže bezpečnejšiu), pre niekoho možno i náhradu skutočného stromčeka.
Keďže ministromčeky som, len s miernym odkukaním, vynašla sama, postupy na ich tvorbu a materiál je rôzny. Takisto veľkosti, ktoré sa u „maxiministromčekov“ môžu pohybovať až do jedného metra. Vo všeobecnosti však vznikajú zo živej rastlinnej hmoty upevnenej k jadru – podkladu. Používame len neopadavé druhy. Ako materiál jednoznačne vedie tuja, ktorej bohato rozkonárená čečina aj pri postrihaní na malé kúsky evokuje živý strom. Ihličnany odporúčam používať len na výrobu väčších ministromčekov.
Staršou technikou bolo priväzovanie a zapichovanie vetvičiek. Najosvedčenejšie a najmilšie sa stali ministromčeky z tuje upevňovanej na voľne predajné polystyrénové kužele. Nadrobno postrihané tujové vetvičky sa prichycujú k podkladu postupným tesným ovíjaním silonu. Ozdôbky sa na ne prichycujú špendlíkmi či pritavujú. Keďže estetická úprava vrcholca je náročná, každý priväzovaný ministromček dostal na zakrytie tejto nedokonalosti mašľu.
Maxiministromček poskladaný z konárov – borovica. Jej základom bol kmeň, o ktorý som priväzovala konáre.
Tujičky
Tujičky vznikali na polystyrénových kužeľoch zapichovaním alebo priväzovaním konárov
Najväčšia tuja, aká sa mi kedy podarila. Konáre sú zapichované do malého polystyrénového kužeľa, vrchol tvorí súvislý tujový vrcholec.
Napísať odpoveď