Objekty a lokality z románu Večnosť omylov môžu byť našincovi neznáme. Tu je zopár obrázkov, ktoré by mohli čitateľom pomôcť predstaviť si, o čo ide. Podobné snímky pomohli v predstave a inšpirovali aj mňa.
Discovery je reálny raketoplán. Nikdy nehavaroval, naopak, má na konte najväčší počet úspešných misií spomedzi raketoplánov a momentálne si užíva dôchodok v National Air and Space Museum vo Washingtone. Zdroj.
Štartovací komplex 39. Rampa 39-A, z ktorej mal v románe vzlietnuť Discovery, je v popredí – na tejto snímke ju okupuje raketoplán Atlantis. V pozadí je identická rampa 39-B s raketoplánom Endeavour. Zdroj.
Discovery pred štartom z čelného pohľadu. Vlastný raketoplán (orbiter) je pripevnený k oranžovej nádrži ET, ktorá ho prevyšuje. Biele motory po bokoch pripomínajúce ceruzky sú motory SRB. Zdroj.
Stredisko riadenia štartu. Toto je spomínaná presklená stena, z ktorej bol nádherný výhľad na rampu. Na snímke momentálne vidieť, ako sa z nej dvíha raketoplán Atlantis. Zdroj.
Kontrolná miestnosť pre raketoplány v Houstone. Zdroj.
Umiestňovanie trosiek raketoplánu na vyznačené pozície na veľkom nákrese na podlahe hangáru. Na tomto obrázku je to umiestňovanie trosiek Columbie, ktorá havarovala vo februári 2003. Zdroj.
Scénu, kde Watson kontroluje motorovú sekciu raketoplánu Endeavour, ilustruje táto snímka. Aj na nej je Endeavour, do ktorého sa práve technici chystajú vmontovať prvý z troch motorov SSME, hlavných štartovacích motorov stroja. Viditeľné sú otvory, do ktorých budú motory vložené. Zdroj.
A ešte raz inštalácia motorov SSME. Lešeniami obložený Atlantis, ktorému zatiaľ chýba pravý spodný motor. Zdroj.
Súčasná podoba montážnych budov ruského kozmodrómu Pleseck. Zdroj.
Najväčšia raketa sveta, Saturn V, ktorej názov (a nielen ten) sa stal inšpiráciou pre fiktívnu raketu Tachyon V. Saturny, rovnako ako aj Tachyony, sa presúvali na obrovských pásových prepravníkoch už vo vztýčenej podobe. Niečoho takéhoto bol Watson na začiatku roka svedkom. Zdroj.
A čo záchranná veža a vôbec vrchol štartovacieho komplexu? Oboje dobre vidieť na tejto snímke zachytávajúcej predštartovnú prípravu kozmickej lode Sojuz TMA-11 M. Zdroj.
Ako vyzerá vnútro rakety? Skutočnej rakety, nie kozmickej lode? Istú predstavu, v akom prostredí sa Watson ocitol, môžete mať z tohto pohľadu dovnútra nedokončenej nádrže External Tank, hoci to technicky vzaté raketa nie je – nanajvýš jej súčasť. Nádrže na kvapalné pohonné hmoty však vyzerajú vo všetkých prípadoch podobne. Tá Watsonova mala, samozrejme, širší prierez. Zdroj.
Buran je takisto reálny raketoplán. Tu ho vidíme na chrbte prepravného lietadla An-225 Mriya. Zdroj.
Úsvit na kozmodróme Bajkonur v Kazachstane, na ktorom sa odohrala podstatná časť deja. Zdroj.
Mohlo by vás zaujímať
Napísať odpoveď