header image

 
 

Vence na hroby

Ako vyrobiť veniec?

Ako „vence“ sa označujú aj dekorácie, ktorých základom nie je kruh. V tomto prípade vám môže poslúžiť polystyrénový odpad (ľubovoľné, zhruba kvádrovité a nie príliš tenké bloky), do ktorého naaranžujete prírodné materiály. V prípade, že polystyrén požadovaného tvaru a veľkosti nemáte, môžete si kúpiť zelenú alebo sivú aranžérsku hmotu. Ak preferujete kruhový tvar venca, môžete kúpiť polystyrénový kruh (čím najtenší), alebo si ho sami vyrobiť zo šišiek.

Výroba venca na hrob vlastnými silami pomôže ušetriť rozpočet. U mňa zostali jediným finančným vkladom náplne do tavnej pištole, umelé kvety, prípadne stuhy. Ak sa zaobídete bez umelých kvetov a zvládnete všetky materiály stabilne nastrkať do polysterénu či upevniť ich tam za pomoci zvyšku drôtu, môže byť váš finančný vklad do výroby venca celkom nulový! Či už s kúpou alebo bez, výrobné náklady žiadneho z mojich vencov neprekročili tri eurá za kus. Vyrábam ich a skúsenosti zbieram od roku 2014. Chcete sa inšpirovať?

Kolekcia vencov vyrobených v roku 2017

Všeobecné zásady prírodných materiálov

Pri výrobe úsporného venca je dôležité čo najviac využívať prírodné materiály, ktoré si sami môžete nazbierať: ako základ živú čečinu, na spestrenie šišky, konáriky listnáčov, lišajník či suché byliny. Keďže vence budú v chlade a veľmi pravdepodobne aj vo vlhku, vyberáme také materiály, ktorým takéto prostredie aspoň neprekáža, ak už neprospieva. Treba myslieť na to, že v úspornom venci musia byť hlavnou masou tieto prírodné zložky. Umelé kvety a mašle, pokiaľ vôbec sú, iba dotvárajú dojem a slúžia ako doplnok, nie ako väčšinová hmota venca.

Čečina

Na rozdiel od vianočných dekorácií pri výrobe vencov na hroby možno použiť aj opŕchavú čečinu smrekov, pretože chlad ju do jari zakonzervuje. Napriek tomu ju používam málo, lebo sa s ňou zle manipuluje – smrek je nielenže najmenej trvanlivejším, ale aj najviac pichľavým čečinovým materiálom. Vhodnejšie sú druhy tují, dúglasky, tisu, jedľa biela i normandská (druhá je hustejšia, preto ju preferujem) a borovice. Z ekologických dôvodov používam len čečinu, ktorá vznikla ostrihaním záhradných drevín, alebo pochádza z vyrúbaného či spadnutého stromu.

Šišky

Veniec pekne zahustia šišky. Keďže vence na hroby sú zvyčajne robustnejšie než vianočné ikebany, preferujem väčšie šišky – borovice čiernej (Pinus nigra) a smreka lesného (Picea sylvestris). Oba druhy sú veľmi bežné a šišky z nich možno nájsť aj v mestách. Treba však pamätať na to, že otvorené šišky sa vo vlhku zavrú, čím pozmenia vizáž venca. Veľmi dobré sú tiež smrekovce opadavé (Larix decidua), ktorých šišky zvyčajne padajú s celými konárikmi a dajú sa použiť aj s nimi. Vhodné sú aj šišky smreka pichľavého (Picea pungens), sekvojí (Sequoiadendron) a dúglasiek (Pseudotsuga) – výhodou posledných štyroch menovaných je, že sa vo vlhku príliš nezatvoria. Šišky zvyčajne pripevňujem tavnou pištoľou. Alternatívou je ovinúť ich spodné šupiny silným drôtom a ten priviazať do podkladu či zapichnúť ho doň.

Dreviny

Okrem čečiny na dekoráciu používam aj opadavé druhy. Konáriky šípok (Rosa canina) sú v chlade pomerne trvanlivé a oživia veniec červenou farbou. Možno použiť aj konárik s plodmi ružovo-oranžového bršlena európskeho (Euonymus europaeus), ten sa však zošúverí, aj keď je držaný v chlade.

Prvok listu možno do venca dodať cezmínou (Ilex) alebo brečtanom (Hedera). Oba rody sú vždyzelené a vyzerajú pomerne zachovalo aj po úplnom vyschnutí.

Použiť možno aj vysušené alebo vylisované listy rozličných drevín. Vo vlhku však majú tendenciu sa skrúcať. Sú tiež krehkým a menej trvanlivým materiálom.

Byliny

Bylinnú dekoráciu možno rozdeliť na čerstvú a vyschnutú. Niektoré rastliny sú lepšie, kým sú svieže, iné po vysušení. V oboch stavoch chcem vyzdvihnúť predovšetkým mochyňu (Physalis). Táto záhradná okrasná rastlina niekedy splanieva. Jej oranžovočervené plody sú symbolom jesene, používajú sa na jesenné dekorácie a sú veľmi vhodné na hroby. Môžeme ich použiť ako celé konáriky (bez listov, ktoré rýchlo uschnú) alebo pritavovať jednotlivé plody. Mochyňa je natoľko dekoratívna, že vo venci môže úplne nahradiť kvety. Čerstvý je dobrý aj láskavec (Amaranthus), záhradná rastlina, ktorá kvitne až do októbra. Jej dlhé súkvetia môžu byť neobyčajným spestrením vencov.

Zo suchých bylí veľmi často používam súplodia mesačnice trvácnej (Lunaria rediviva). Sú dekoratívne a ich striebristá farba sa dá zladiť skoro s čímkoľvek. Uschnutá vŕbovka chlpatá (Epilobium hirsutum) po strate chlpov zanecháva kučeravé byle, ktoré sa tiež hodia na dekoráciu. Suché súkvetia tráv a skorocelov (Plantago), ktoré ľahko nazbierate skoro kdekoľvek, dodávajú do vencov špicatý, kopijovitý prvok.

Machy

Polystyrénový kruh, prípadne srdiečko či kríž, možno ovinúť machom a vytvoriť tak podklad, ktorý sa bude ďalej zdobiť. Na druhu nezáleží. Mach na tento účel však musí mať krátke pabyľky a musí sa dať oddeliť od svojho pôvodného podkladu vo veľkých kusoch. Na jeho upevnenie na polystyrén som používala buď tavnú pištoľ alebo špendlíky. Najspoľahlivejšia metóda je ale ovinúť ho stuhou, ktorá má zároveň aj dekoračnú úlohu.

Lišajníky

Lišajník je netradičný prvok, ktorým váš veniec môžete odlíšiť od tuctových kupenských. Používam konáre porastené pakonárikom otrubovým (Pseudevernia furfuracea) alebo trsy tohto lišajníka. Je to bežný druh, ktorý dostať v každom slušnom smrekovom lese.

Doplnkové materiály

Do vencov zvyčajne dokupujem umelé kvety, prípadne stuhy. Vence predávajú v kvetinárstvach na kusy, buď aj so stonkou, alebo iba hlávky, prípadne hlávky s drôtom na upevnenie. Ako stuhy môžu poslúžiť aj odložené použité stuhy z už uvädnutých kytíc, čím ušetríte ďalšie drobné.

Galérie

Vence na hroby bez umelých kvetov


Vence na hroby s jediným umelým kvetom


Vence na hroby s dvoma až štyrmi kvetmi


Vence na hroby s piatimi a viacerými kvetmi

 


Mohlo by vás zaujímať



Moja sezónna výzdoba Moja výtvarná tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.