A je to tu. Presne dnes. Ten slávnostný okamih. Dnes, 5. júna, oslavujem desiate výročie od svojej wikiregistrácie a vlastne aj odo dňa, kedy som objavila Wikipédiu.
Za akých okolností tento objav prišiel a ako som to desaťročie na wiki prežila sa dočítate tu. Dobre, je to síce len deväťročie, pretože článok je rok starý, ale v priebehu toho posledného roka sa nič závažné neudialo. Ostatne, nič nové som ani neočakávala. Stále zostávam viac údržbárom než prispievateľom, stále s mizivým množstvom úprav oproti svojim prvým dvom wikirokom, ale so štandardným počtom vzhľadom na posledné roky. A charakter tých úprav je po dekáde veľmi podobný charakteru, aký mali úpravy tesne po mojej registrácii – obsahuje menšie rozšírenia článkov o hviezdach a súhvezdiach.
Je to prekvapivé?
Pre mňa samotnú ani nie. Ale pre väčšinu iných by to byť prekvapivé mohlo. A pre znalcov pomerov na wiki možno až šokujúce. Internet je totiž miesto vyznačujúce sa rapídnymi zmenami (nechcem použiť slovo „vývojom“, lebo to označuje skôr niečo pozitívne). Stabilitu na ňom ťažko nájdeme. Ostatne, nielen na internete, ale aj v živote celkove.
Dobre, aby som zase neklamala. Ako hovorí aj môj wikiživotopis, moje pôsobenie na Wikipédii a postoj k nej vonkoncom neboli stabilné. K rozširovaniu hviezd a súhvezdí som sa v posledných rokoch vrátila po veľkej okľuke cez kozmonautiku, výtvarnú, biológiu a iné témy. Ale nikdy som na wiki nezanevrela celkom, nech sa dialo, čo sa dialo. A preto si pri sfukovaní svojej desiatej sviečky na wikitorte dovolím vysloviť svoje dlhoročné tajné wikiželanie:
Prajem si, aby sa na Wikipédiu zaregistroval ďalší podobne vytrvalý astroredaktor.
Dôvody nie sú len praktické – hoci nehanebne priznávam, že aj tie. Už roky snívam o tom, aké krásne by bolo podeliť sa o nekonečnú a sústavnú prácu na mojich vesmírnych portáloch alebo ich niekomu môcť s pokojným srdcom zveriť. Ale prajem si to najmä kvôli Wikipédii samotnej, u ktorej je najvyšší čas, aby sa začala zbavovať svojej zlej povesti a kvôli vesmíru, ktorý je tak úchvatný, že si zaslúži trvalý záujem – nie prelietavosť typu dnes vesmír, zajtra vláčiky, pozajtra Warcraft, popozajtra pestovanie pelargónií, a už nikdy nikdy sa k vyskúšanému nevrátiť (niežeby som mala niečo voči zmieneným záľubám, sú to iba príklady).
A prajem si to aj kvôli mne samotnej, avšak tentoraz bez súvislosti s podelením či dokonca odovzdaním práce. Prajem si to preto, že mi je zle z všadeprítomnej prelietavosti, nevery a nezodpovednosti. Prajem si to preto, lebo by ma mimoriadne povzbudilo stretnúť človeka, čo nemení názory s frekvenciou výmeny spodného prádla, čo nemyslí len na svoje okamžité uspokojenie a blaho, ktorý sa vie pre dobrú vec aj trochu obetovať a hlavne – ktorý vie niečo vydržať! Nie zdrhať od všetkého, od čoho môže, v okamihu, keď sa objavia prvé známky nepríjemných pocitov. Alebo problémy v iných sférach života.
Prešla som si tým tiež. Aj ja mám osobné problémy, aj ja mám aj inú prácu ako Wikipédia, iné poslania, iné záujmy, aj ja musím z niečoho žiť. Aj ja som za to desaťročie zažila veci, ktoré otriasli mojím svetom, ktoré ma nútili prehodnocovať priority. Wikiživotopis a podrobný prieskum starých diskusií to potvrdí. Ale vydržala som.
Prečo? Pretože mám zodpovednosť. Pretože práca na článku nekončí tým, že ho založíte. A práca na portáli dupľom nie.
Prirodzene, netýka sa to len Wikipédie. Ja na internete svetu neukazujem inú tvár ako doma. A rovnakú vytrvalosť ako vo Wikipédii mám aj v ďalších oblastiach života. Preto verím, že stabilita na Wikipédii je aj u druhých daná povahovou a názorovou stabilitou, a že funguje aj mimo nej. Zjednodušene povedané: spoľahlivý redaktor = spoľahlivý človek, ktorému sa dá veriť. Nespoľahlivý redaktor = nespoľahlivý človek, od ktorého si budem držať odstup. Svet plný spoľahlivých wikiredaktorov by bol zároveň omnoho krajším miestom na žitie.
Prosím, neberte to ako nejaké vyvyšovanie sa nad ostatných redaktorov. Množstvo ich práce nijako neznižujem. Ale fakt, že v nej nevytrvali, mi z osobného pohľadu pripadá viac než žalostný. Naozaj mi je ľúto, že odišli.
Ono tá moja dekáda práce v oblasti astronómie nebola robená výlučne pre čitateľov, ale s tichým želaním, aby sa medzi tými čitateľmi našiel aj nejaký ten vytrvalý prispievateľ. Upozorňovala som na články, písala zaujímavosti, vyhľadávala obrázky a to týždeň čo týždeň, mesiac či mesiac, rok čo rok. Tušila som, že to nepríde hneď, že nič dobré sa nezískava ľahko. A zopár nových astroredaktorov sa zaregistrovalo, to áno. Lenže – bez urážky a pokojne ma vyveďte z prípadného omylu – zase sa vyparili ako taký gáfor.
A neúspešné desaťročie snahy v nejakej oblasti je obdobie, po ktorom sa začínam pýtať, kde sa stala chyba. Mala som sa snažiť viac? Viac obrázkov, viac zaujímavostí, viac prosieb o pomoc? Alebo sa snažím o niečo, čo nie je možné už v princípe? Ale zase, prečo by nebolo? Veď ja som sa na Wikipédiu zaregistrovala!
No vo všeobecnosti platí: lepšie neskôr ako nikdy. Síce nie oveľa lepšie. Vlastne častokrát len o zlomok lepšie. Ale život málokedy dáva na výber medzi perfektnou a otrasnou možnosťou. Preto sfukujem imaginárnu sviečku na oslavu svojich prvých okrúhlin a vravím si:
Tak už prosím príď.
Napísať odpoveď