Vianoce sa blížia, kde vziať materiál na dekoráciu? Do nejakej dvadsaťpäťky som v príslušnom čase chodila s nožnicami do lesa, alebo aspoň medzi okrasné stromy a kríky medzi panelákmi. Potom som však zistila, že existujú aj lepšie postupy – postupy, pri ktorých nemusíte kmásať už aj tak ťažko skúšané sídliskové stromy či (takmer) panenskú prírodu v lese. A takto nazbieraná čečina je dokonca kvalitnejšia.
1. Borovicové vetvy nazrážané vetrom
V borovicovom lese sú spravidla stromy už príliš vysoké na to, aby sme dosiahli na nejaké živé konáre, tobôž pekné. Z vrcholov borovíc lesných však zvyknú malé konáriky s čečinou opadávať samé. Pri dlhšej prechádzke lesom ich postupne určite nazbierate dosť. Sú síce väčšinou krátke, nehodia sa veľmi do veľkých váz, ale aspoň na menšie ikebany či adventné vence poslúžia dobre.
2. Rúbanisko
Ak hľadanie samovoľne spadnutých borovicových vetvičiek nestačí, na prechádzke lesom skôr či neskôr (bohužiaľ asi skôr ako neskôr) natrafíte na rúbanisko. Čerstvé rúbaniská v ihličnatých lesoch môžu poskytnúť prístup k vrcholovej, a teda najkvalitnejšej čečine. Na rozdiel od nazrážaných konárikov máte v tomto prípade na výber aj z tých najkvalitnejších vetiev.
3. Záhradkársky odpad
Tretia možnosť je moja najobľúbenejšia, najpohodlnejšia a odkrýva prístup aj k mnohým iným druhom než sú lesné borovice a jedle. V niektorých rodinných domoch býva pravidelne odvoz záhradkárskeho odpadu, ktorý obyvatelia vykladajú pred domy. Okrem nahrabaného lístia či suchých bylí to bývajú aj vetvy orezaných či vypílených vždyzelených stromov. A práve tento odpad je nesmierne užitočnou, bohatou zásobárňou materiálu. Stačí len nájsť vhodnú lokalitu.
Ak chcete chrániť stromy ešte viac, pridajte sa k projektu My sme les.
Napísať odpoveď