header image

 
 

História môjho písania populárno-náučnej literatúry

O tom, čo píšem, odkedy píšem a ako píšem beletriu, som už na týchto stránkach zverejnila nejden text. Ale ani písanie populárno-náučnej literatúry by nemala zostať bokom. Ostatne, moje najdlhšie jednotlivé ucelené a dokončené dielo je práve populárno-náučná kniha Súhvezdia od Andromédy po Žirafu. Čo predchádzalo dokončeniu tohto vyše 1000-stranového textu a čo bolo po ňom?

Prvé pokusy o písanie odbornej literatúry nasledovali nedlho po prvých pokusoch o písanie beletrie. Ich štartérom bola kniha Veľká detská encyklopédia, ktorú som dostala asi na deviate narodeniny. Pod jej vplyvom som čoskoro začala písať svoju Malú encyklopédiu stromov. Vôbec ma od toho neodrádzala skutočnosť, že o stromoch neviem skoro nič. Veď preto mala byť tá encyklopédia iba malá.

Po troch stranách rodičia moju Malú encyklopédiu stromov vyhodili. Postupne som absolvovala ešte zopár podobných pokusov. Niektoré prerušili rodičia s postrachom v podobe smetného koša, iné zase môj nedostatok výdrže.

Základná škola: zvieratká

Jedna z mojich nedokončených náučných knižiek, vek okolo 12 rokov.

Na druhom stupni základnej školy ma veľmi zaujímali zvieratá, preto som začala písať o nich, a to tak beletriu, ako aj náučnú literatúru. Ďalšia pre mňa veľmi fascinujúca encyklopédia, Zázraky a tajomstvá v prírode, ma podnietila k písaniu brožúrky o morskom živote. Všetky dielka som si dovtedy vlastnoručne ilustrovala. Ilustrácie morských živočíchov som kreslila na kriedový papier a do knihy vlepovala, aby vyzerali ako mokré. Ani túto sľubne začatú prácu som nedokončila.

Podarilo sa mi však dopísať krátke dielko o leopardoch, no založené skôr na článkoch a fotografiách z novín ako na vlastnej tvorbe. Súbežne s tým som získala svoje prvé literárne ocenenie za beletristické dielo o leopardoch. Mala som trinásť rokov.

Stredná škola: astronómia

Počas stredoškolského štúdia, kedy som bola na vrchole záujmu o astronómiu, som začala písať svoju prvú (a zrejme poslednú) teraz už naozaj serióznu populárno-náučnú knihu o súhvezdiach. Išlo o jediný projekt, kde výsledok prekonal moje, ako vždy obrovské očakávania – vo všetkých parametroch. Kniha začala vznikať krátko pred mojimi sedemnástimi narodeninami a jej prvopis som dokončila ako 27-ročná. Momentálne čaká na publikáciu cez Slovenskú ústrednú hvezdáreň. Popri nej som sa ale intenzívne venovala aj ďalšej populárno-náučnej tvorbe.

Prvýkrát sa moje populárno-náučné práce dostali medzi širšiu verejnosť, keď som mala sedemnásť rokov. Vtedy ma požiadali písať články pre školský časopis. Najprv astrologické, ale po mojom urazenom vysvetlení rozdielu medzi astrológiou a astronómiou profesorka vedúca časopis povedala, že môžu byť aj astronomické. A tak som vytvorila sériu článkov o najväčších astronomických omylov medzi laickou verejnosťou.

Moja prvá publikácia však dopadla neslávne. Bolo mi povedané, že časopis bude formátu A4, a v tomto duchu som dodala text, ktorého časť bola na veľkom obrázku. Lenže formát časopisu sa zmenil na A5, môj obrázok sa doň nezmestil, a tak ktosi text z neho prepísal. Urobil tak však s hrôzostrašným množstvom chýb. Prirodzene, článok mi nedali autorizovať. A tak ma pri videní mojej prvej populárno-náučnej publikácie namiesto radosti skoro porazilo. Napriek tomu som pre daný časopis vytvorila ešte päť textov. Ich štýl bol nevypísaný a nie príliš encyklopedický.

Súčasne som písavala texty pre astronomickú nástenku v Centre voľného času. Vybrané témy odrážali buď aktuálne vesmírne novinky, alebo som ich volila náhodne. Písala som základné fakty na témy raketoplány, súhvezdia, galaxie, Hubblov vesmírny ďalekohľad, sonda Cassini, Venuša, Medzinárodná vesmírna stanica, jej európsky laboratórny modul Columbus, havária Challengera či plynné planéty. Nástenky vznikali v rokoch 2006 až 2012, čiže aj počas vysokej školy.

Dospelosť: encyklopedickejší štýl

V osemnástich rokoch som objavila Wikipédiu, ktorá udala môjmu populárno-náučnému písaniu celkom nový smer. Vedomie, že moje texty môžu vidieť všetci a okamžite, ma nadopovalo do nevídaného úsilia v písaní o astronómii a kozmonautike. Na pár rokov, počas vysokoškolského štúdia, sa k mojim témam pridala aj biológia. V prvých dvoch rokoch práce na Wikipédii zaznamenal môj populárno-náučný literárny štýl najvýraznejšie pokroky. V tej dobe mi písanie populárno-náučnej literatúry prinášalo aj najväčšiu radosť. Ďalší výrazný skok v zlepšovaní prišiel po trojročnej pauze vďaka výraznému zlepšeniu sa aj v beletristickom štýle. Po ňom som začala štylisticky a gramaticky redigovať svoje staršie wikipédistické články a tiež rozpracovanú knihu o súhvezdiach. V tej dobe ma ale písanie populárno-náučnej literatúry už pozvoľna prestávalo baviť.

Ako (ne)písať – moja druhá populárno-náučná knižka

Prvé platené články som začala písať v rámci zamestnania ako dvadsaťpäťročná. Ako dvadsaťosemročná som vydala aj svoj prvý platený článok mimo firmu – v časopise Pontes. O rok neskôr mal premiéru aj môj prvý dokumentárny film, Jeho jasnosť Slnko, ktorého scenára som bola autorkou. Film získal Cenu diváka na Astrofilme 2016. Bol to už môj druhý filmový scenár, no prvý – o Gagarinovi – sa nepodarilo realizovať z technických dôvodov. Pár mesiacov po dokončení Jeho jasnosť Slnko som zhrnula moje blogové príspevky o písaní do e-knižky Ako (ne)písať.

V písaní populárno-náučnej literatúry však u seba veľkú budúcnosť nevidím. Činnosť na Wikipédii som obmedzila z viacerých dôvodov, okrem iného aj preto, lebo si ju čitatelia dostatočne nevážia. Obrovské množstvo problémov, ktoré sprevádzalo písanie Súhvezdí od Andromedy po Žirafu, aj moja strata záujmu o tento štýl, ma síce neodradili od úmyslu túto knihu vydať, no ďalšiu populárno-náučnú knihu už písať neplánujem.

Mohlo by vás zaujímať



Moja literárna tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.