Články z wikiblogu a ostatne moje blogové články vo všeobecnosti stále platia. Len málinko vecí sa vyvíja a mení tak, že po x rokoch k tomu musím napísať nejaký update, ako napríklad k svojmu postoju k poviedkam. Teraz došlo aj na prvý takýto prípad článku z wikiblogu s názvom Celé zle. Znamená to, že sa situácia zmenila na „celé dobre“? Kdeže. Je to ešte horšie.
Článok Celé zle poukazoval na problém, že na wiki vznikalo obrovské množstvo, zväčša zrejme strojovo preložených článkov, za ktorými nebolo vidno prakticky žiadnu prácu ich tvorcov. Také články vznikajú aj v súčasnosti. Ale zmenil sa postoj k nim, konkrétne postoj dvojice redaktorov – zmŕtvychvstaného wikidinosaura a jeho jediného wikipédistického kamaráta. Tí nové články označujú šablónou nabádajúcou na urýchlené vymazanie, čiže vymazanie bez hlasovania komunity. A zakaždým toto vymazanie dosiahnu.
Čo je na tom zlé, keď články sú celé zlé? To, že kým k vymazaniu dôjde, tie články už zďaleka celé zlé nie sú! Upravujem ich ja a aj iní redaktori, neraz sa snaží aj neskúsený pôvodný autor. No nech robíme, čo robíme, nech článok vylepšíme ako chceme, neslávna známa dvojica redaktorov stále do článku vracia šablónu na urgentné zmazanie. Články sú tak absurdne vymazávané v stave lepšom, než má väčšina súčasných článkov vo Wikipédii! A niet páky, ako tomu zabrániť.
Ide o hrubé obchádzanie pravidiel Wikipédie hneď na niekoľkých úrovniach. Po prvé, na urgentné zmazanie by mali byť články, o ktorých nevhodnosti pre Wikipédiu nemá nikto zo súdnych redaktorov ani najmenšie pochyby. Ide o rozličné experimenty vandalov vrátane článkov o sebe samých, ďalej o články odslova-doslova ukradnuté z iných webov (aj keď recipročne nikto iný ukradnuté články z Wikipédie zo svojich webov nevymazáva) a články, ktoré sa žánrovo absolútne míňajú s náučnou literatúrou. Ak však má článok správny názov a je na tému, ktorá na wiki rozhodne patrí – a neprekrýva sa s tým, čo už na wiki je – treba spozornieť. Pokiaľ má takýto článok zároveň formu o nič horšiu než iné wikičlánky, nad šablónou urgentne zmazať netreba ani uvažovať.
Lenže dvaja zmienení redaktori ju tam strkajú znova a zas v rozpore s pravidlami. Zdôvodnenia? Najprv nijaké, čo samo osebe nesmierne sťažuje prácu. Veď ak aj chce redaktor pomôcť, ale článku na prvý pohľad nič nie je a už vôbec nevyzerá smrteľne chorý, musí sa ešte pracne pýtať mazača, čo je na ňom také príšerne zlé. A dostáva odpoveď, ktorá len potvrdzuje, že to nie je v súlade s pravidlom na urgentné vymazanie. Lebo nemá zdroje – lenže veľa wikičlánkov nemá zdroje a nie sú označené na zmazanie, ani urgentné, ani iné. Lebo má málo zdrojov – toto opäť spĺňa väčšina wikičlánkov. Lebo zdroje sa danej dvojici redaktorov nepáčia, nezdajú sa im dosť odborné. Toto radšej bez komentára. Lebo sú tam vraj nezmysly, hoci odzdrojované. Lebo sa im nepáči časť článku – a na to ho treba mazať celý? Lebo… lebo vlastne istá dvojica redaktorov tu nové články nových redaktorov vôbec nechce. A potom sa čudujme, že slovenská wiki vymiera a nové posily nikde.
Je veľmi smutné, že zmienená redaktorská dvojica má podporu v adminoch, pretože tí majú nad zmazaním posledné slovo. Mimochodom, zmienená dvojica kedysi tiež bola adminmi, ale pre aroganciu im boli práva odobrané. Je neprípustné, aby práva obchádzali takýmito spôsobmi. Kto tvrdohlavo strká do článkov šablónu na zmazanie, ten nakoniec to zmazanie dosiahne. Nemalo by to tak byť, prirodzene, že nie. Načo im bolo potom odobrané adminské právo nemazať? A vôbec, revertačné vojny sú ako nástroj presadzovania svojho nevhodné. Má byť diskusia. Hlasovanie. A napriek tomu nič z toho nie je. Dvojica redaktorov naďalej likviduje nové, aj relatívne dobré články, zas a znova.
Prečo im admini tento vandalizmus – lebo nič iné ako vandalizmus mazanie dobrého obsahu nie je – vôbec povoľujú? Prečo ignorujú skutočnosť, že to nie je spravodlivé voči horším článkom, ktoré tvoria väčšinu obsahu Wikipédie? Lebo vraj kritériá sa sprísnili, ak sa článok nevymaže, tak zahnije v zlom stave a nové slabé články tu už nechceme. Ignorujú skutočnosť, že článok sa po práci mnohých redaktorov zmaže v skutočnosti už v stave veľmi dobrom. Ako aj skutočnosť, že vyhrážaním sa zmazaním nedosahujú to, aby sme tu mali lepší článok, ale pravý opak. U mňa určite. Potom, ako som zopár takýchto článkov vylepšila, ale ony boli aj tak zmazané, sa ich už nepokúšam vylepšiť vôbec. Načo? Aj keby boli v perfektnom stave, extrémne delecionistické redaktorské duo dosiahne, že sa vymažú. Je to škoda práce. Podľa dvojice našich neformálnych adminov nie je skrátka možné články, ktoré sa im raz znepáčia, vylepšiť. Všetko, čo sa na nich urobí, je len škoda práce.
K čomu však neformálni aj formálni admini dnes redaktorov vychovávajú? K tomu, aby jednak sami nezakladali žiadne nové články, a ani neupravovali iné novozaložené články!
Sladké staré dobré časy spred pätnástich rokov, keď by bol aj vtedajší delecionista na Wikipédii za zmäkčilého inkluzionistu. Keď sa mohlo zakladať podľa ľubovôle a mazali sa len skutočné nezmysly. Čo ostáva redaktorom, ktorí toto nezažili, ktorí majú tú smolu, že Wikipédiu objavili až teraz, v dobách extrémneho delecionizmu? Buď stroj času alebo vyhľadávanie starých zlých článkov a ich upravovanie. A presne to robím aj ja. Už takmer nezakladám nové články. Neopovažujem sa. Bolo by o čom. Ale za riziko zmazania mi to skrátka nestojí. Cielim len na rozširovanie starých článkov. Pretože čo je staré, to má podstatne miernejšie kritériá na ponechanie ako nové. A viete, čo mi na tom ešte strašne pije krv? Že toto nikto pred 15+ rokmi nemohol vedieť. Keby áno, pozakladala by som preventívne hromadu článkov už vtedy, aby som ich dnes, v dobách „zákazu zakladania nových stránok“, mohla pokojne rozširovať. Zostalo vecou náhody, na čom sa dá na Wikipédii pracovať a na čom nie. A teda vecou náhody a práce nič netušiacich dávnych redaktorov zostalo aj to, čo na Wikipédii smie byť dnes…
Mohlo by vás zaujímať
- Posadnutosť zdrojmi
- Šesť dôvodov, preč zostať redaktorom Wikipédie
- Sladkých (?) šestnásť alebo súčasné smerovanie mojej wikitvorby
Napísať odpoveď