header image

 
 

Prečo si kúpiť Súhvezdia od Andromedy po Žirafu?

Oficiálna obálka po vydaní

Zopár zákerných otázok a odpovedí.

Koľko podobných kníh na Slovensku vychádza?

Odpoveď znie nula. Za autorkinho života nevyšla ani jedna jediná. Poslednou publikáciou podobného zámeru a porovnateľného rozsahu je Obloha na dlani vydaná v roku 1981. Ani tá však nebola špecializovaná len na súhvezdia, obsahovala aj telesá slnečnej sústavy. Číselné údaje v Oblohe na dlani, najmä vzdialenosti hviezd od Zeme a uhlové vzdialenosti od seba navzájom, sú už zastarané. Napriek tomu mnoho astronómov túto knihu dodnes používa alebo na ňu aspoň nostalgicky spomína. Náhrada slovenskému trhu zjavne už desaťročia chýba.

Súhvezdia od Andromedy po Žirafu obsahujú všetok dodnes aktuálny obsah Oblohy na dlani. Sú v nich popísané absolútne všetky objekty hlbokého vesmíru z Oblohy na dlani v minimálne takom rozsahu ako v staršej knihe, zväčša však v oveľa širšom. A ešte omnoho, omnoho viac. Pracujú s najnovšími údajmi, už počas dlhej histórie písania knihy boli údaje často aj niekoľkokrát aktualizované.

Prečo nestačí internet?

Už to, že astronómovia doteraz používajú čo aj zastarané astronomické knihy, svedčí o tom, že papierová publikácia tu má stále svoje pevné miesto. Nie všade je internetový signál, možnosť prepnúť pri pozorovaní na červený displej, obrazovky sú málo odolné voči nárazom a starnutiu. Ale najmä, v Súhvezdiach od Andromedy po Žirafu sú informácie zosumarizované. Áno, aj z rozličných internetových stránok. Sú usporiadané bez nutnosti preklikávať sa na jednotné odkazy alebo mať otvorených niekoľko okien vyhľadávača a pracne porovnávať. To už autorka urobila za vás. A ďalšia dôležité vec, tieto údaje sú v slovenčine a aktuálne pre Slovensko. Aj keď nemálo obsahu tejto knihy pochádza zo serióznych internetových stránok, tie boli v českom a anglickom jazyku. Mať vzdelanie v rodnom jazyku pritom patrí medzi práva každého jedinca.

Astronomických knižiek vychádza veľa, tak ako to, že žiadna nie je Súhvezdiam podobná?

Astronomické publikácie v slovenčine sú v drvivej väčšine prípadov pre deti a začiatočníkov. Ich obsah je preto vzájomne si veľmi podobný. Popisuje základné pojmy, nejde do hĺbky. Už mierne pokročilejší čitatelia tak zostávajú odkázaní len na internet. Na trhu s astronomickými knihami je v tomto smere evidentne diera.

Ďalej, mnohé knihy v súčasnej dobe stavajú viac na obrazovom materiáli ako na obsahu. Astrofotografia zažila v ére CCD fotoaparátov, kozmických ďalekohľadov a pozemských ďalekohľadov s aktívnou optikou, oproti minulým desaťročiam neuveriteľný rozvoj. Staré astronomické publikácie boli iné. Astrofotografií mali poskromne a zďaleka nie v takom dobrom rozlíšení a pestrosti farieb. Aby sa tie knihy predávali, či chceli či nie, museli mať kvalitný textový obsah. Nemali totiž ako stavať na obrázkoch. Lenže kvalitný text je vec, ktorá sa v súčasnosti neraz zanedbáva.

Súhvezdia od Andromedy po Žirafu stavajú hlavne na kvalitnom textovom obsahu. To neznamená, že ho nesprevádzajú kvalitné, starostlivo vyberané astrofotografie. Ale pomer text/obraz je na rozdiel od ostatných kníh v prospech textu.

Navyše tým, že Súhvezdia obsahujú aj menej známe, nielen najjasnejšie a najznámejšie objekty, aj sprievodné fotografie k nim často patria medzi neopozerané. Skoro v každej publikácii, niekedy už na obálke, nájdeme galaxiu M 31 či hmlovinu M 42. Ale tu dostala priestor napríklad aj pôvabná, do farebných obálok zahalená galaxia NGC 3521 či skvostná planetárna hmlovina NGC 2818. Tie sa len tak hocikde nevidia!

Je autorka dostatočne kompetentná na takúto publikáciu?

Hrubá monografia, ktorú napísalo 32-ročné žieňa? A to ešte bez titulu z oblasti astronómie? A to ešte bez akejkoľvek predošlej knižnej náučnej publikácie? Uznávam, skepsa je namieste. Ale autorka sa astronómii venuje celý život. Túto knihu písala presne polovicu svojho života. Isteže pri jej písaní robila veľa chýb, ale za pomoci druhých a so vzrastajúcimi vlastnými skúsenosťami ich odhaľovala. Ak by všetko hneď robila skúsene a správne, tvorba knihy by jej zabrala o pár rokov menej. Ale takto dostávame síce za dlhšiu dobu, ale predsa len dobre vybrúsený výsledok. Knihu kontrolovali profesionálni astronómovia aj niekoľko dobrovoľníkov so záujmom o túto tému. Tento tím autorky a korektorov dokonca poodhaľoval mnohé chyby, ktoré boli publikované v zdrojoch!

Knižku si môžete objednať tu.

Mohlo by vás zaujímať



Súhvezdia od Andromedy po Žirafu Populárna veda


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.