header image

 
 

Komu je určená kelvinovská séria?

Príroda neďaleko miesta, kde som umiestnila fiktívne mestečko Middletown zo série.

Nemám rada, keď sa o určitých knihách hovorí, že sú pre takých a onakých ľudí. Moje knihy sú vždy pre všetkých, ktorým sa páčia. A je mi jedno, či medzi nimi bude osemdesiatročný dôchodca, alebo dvanásťročná školáčka. Nezakazujem ich čítať nikomu a takisto si nedovolím len na základe takých banalít ako je vek či pohlavie vyhlasovať, čo sa niekomu bude alebo nebude páčiť. Napriek tomu som sa ale v tomto prípade pokúsila odhadnúť, komu by sa mohli páčiť s vyššou pravdepodobnosťou než iným. Robím tak aj preto, že prvý diel tejto dvojdielnej série, román Nula kelvinov, bol po prvom aj druhom vydaní zaradený medzi knihy pre deti a mládež (tzv. young adult), hoci tam podľa mňa tak úplne nepatrí.

Áno, oba romány nesú dosť znakov žánru young adult. Ich hlavným hrdinom je dospievajúci chlapec, ktorý sa zamiluje do sotva dospelého dievčaťa. Riešia problémy dospievajúcich, ako obľúbenosť v kolektíve, kamarátstva, problémy s rodičmi, rozchody a prvú veľkú lásku. Nesmelé oťukávanie sa medzi partnermi, opatrné zbližovanie, rozpaky a červenanie. I keď v novodobých young adult knižkách sú na môj veľký údiv už šestnásťroční skúsení milovníci a moje postavy sú staršie, dúfam však, že to tie iné knihy mávajú prehnané. Sex nie je podrobne opísaný, hoci erotiku tu nájdeme. A ako je v young adult literatúre železným zákonom, prvý diel dokonca prináša poučenia mladistvým, pričom aspoň jedno z nich je optimistické, hoci nepravdivé (čo je v tejto literatúre tiež zvykom).

Lenže tieto prvky z mojich kníh ešte nerobia typický young adult romány. Pretože obsahujú viac. Oveľa viac. Najmä druhú dejovú líniu, kde sa nachádzajú omnoho staršie a dobre vzdelané postavy pohŕdajúce pubertálnym pohľadom na lásku a vôbec problémami dospievajúcich. Tieto postavy prinášajú diametrálne odlišný uhol pohľadu na príbeh, úplne iné problémy a inú atmosféru. Vďaka nim sa nám vykreslí biochemické vysvetlenie lásky, s čím som sa v dievčenskom ani ženskom románe ešte nikdy nestretla. Knihy zachádzajú nielen do podrobných poznatkov z biológie, ale aj z fyziky. Riešia ťažké filozofické témy a situácie náročné na predstavivosť.

K tomu si pridajte komplikovaný dej. Zjednodušene (aj keď nie úplne správne, ale to nám vysvetlia až v priebehu deja) ide o príbeh v cestovaní v čase na úplne nový spôsob. Treba si predstavovať rozličné časové línie a ich zakrivenia, pochopiť, ktoré boli odstrihnuté a prečo, čo spôsobili a prečo, rozumieť zložitým kauzálnym vzťahom. Nie je to na čítanie v polospánku. K tomu si pridajte násilie, ktorého je tiež viac, než býva v young adult žánri zvykom. Krvi bude dosť a nielen krvi starých postáv, ktoré sú v bežných young adult jediným možným materiálom na odstrel, ak už nejaký odstrel kvôli deju musí byť. A napokon, výsledné posolstvo série nie je ani optimistické, ani módne. Zato je však pravdivé. No nezľaknite sa, že vás budem celé knihy len kŕmiť múdrosťami. Vo viacerých otázkach nevnucujem svoj pohľad, len predostriem argumenty a pohľady oboch strán. Vybrať si môže čitateľ.

Tým nechcem povedať, že táto kniha pre tínedžerov nie je. Je! Ale pre takých, ktorým bežné young adult pripadajú naivné, plytké a celkovo nedostatočné. Ktorí už čítajú knihy pre dospelých (nie nutne tie najdrastickejšie, veď ani toto zase nie je žiadny hororový krvák). Ktorých zaujíma vzdelanie, aspoň v určitých oblastiach, a radi by videli tie divné, na pohľad zbytočné veci, ktoré do nich hustia učitelia na biológie a fyzike, v praxi. Ktorí sú sčítaní. Ktorí by radi niečo iné, s novými nápadmi, na rozhraní žánrov. Ktorí sú ochotní pozrieť sa na svoj svet aj z iného uhla pohľadu, pochopiť, že veci a postavy nie sú čiernobiele, ľudské myslenie a osobnosť nie sú jednoduché. Ktorí sú hĺbaví a uvítajú aj hĺbavé postavy, nie tie jednoduché a nekomplikované, aké bežne tvoria young adult. A ktorí zvládnu aj väčšiu slovnú zásobu, skutočnosť, že sa v texte vyskytne viacero odborných slov.

Ja, ak by som prvý diel objavila povedzme v šestnástich rokov, by som jasala. Vlastne som ho v šestnástich objavila – ale len v mojej hlave. A len z polovice. Ale to je už iný príbeh. No svedčí o tom, že minimálne od tohto veku, ak nie od skoršieho, minimálne pre niektorých čitateľov môže byť dobrou voľbou.

Rozmýšľam však, že najmä pre druhý diel sa maximum čitateľov asi bude vyskytovať v trochu vyššej vekovej kategórii. U vysokoškolákov. Najlepšie študentov prírodných vied. A optimálne v odboroch ako je genetika, molekulárna biológia a biochémia. Tí si budú môcť najlepšie vychutnať slovník jednej z hlavných postáv aj realistickosť tejto stránky príbehu – hoci, aj bez porozumenia biologickej, ako aj fyzikálnej zložke, má druhý diel čo ponúknuť. Treba sa len pripraviť na to, že druhý diel oproti prvému ešte viac pritvrdzuje. Nielen v odbornosti, ale aj v komplikovanosti príbehu, vo vykreslení erotiky… a v drastickosti záverečných odhalení. Ak by som sa k nemu bola dostala počas môjho štúdia na vysokej škole, nedala by som ho za nič. A aj som sa dostala, ale iba k polovici… ale to je už zase iný príbeh.

Veža s hodinami výzorovo i geograficky blízko radničnej veži z fiktívneho Middletownu, v ktorom sa odohráva knižná séria.

To však neznamená, že starší dospelí sú vylúčení. Veď veľa dospelých young adult čítava. A toto je young adult pre šikovných a zrelších young adult, čiže pre dospelých by nemal predstavovať problém. Ostatne, takmer všetky pochvaly tejto série prišli práve od dospelých čitateľov a v drvivej väčšine prípadov od 30+. Dokonca aj od takých, pre ktorých sci-fi nie je ich žánrom. Nula kelvinov totiž nie je tým, čo si neznalí ľudia pod pojmom sci-fi predstavia. Nie je to samá veda a technika, naopak. Veľa deja sa odohráva v civilnom prostredí, ponurom upadajúcom malomeste a ako kontraste k nemu v peknej prírode. Záber z prírody som zvolila aj pre titulný banner pre túto sériu. Popri témach fantastiky sa rieši aj veľa civilných tém, prepletajú sa navzájom, ovíjajú a ovplyvňujú. Pri začítaní sa do prvého dielu dokonca dlho nebudete mať istotu, že vôbec sci-fi čítate.

Dospelí azda budú v niektorých prípadoch vhodnejšími čitateľmi než mladiství aj z ďalšieho dôvodu. Táto séria sa totiž odohráva v rokoch 2005 a 2003. Presne tak, v tomto poradí. Dôvod je prostý – v roku 2003 začala táto séria vznikať. Áno, tak dlho mi trvalo, kým som ju dostala k vám, čitateľom (ale stálo to za to). Lenže v tom čase plno čitateľov, ktorým sa dnes odporúča, ešte nebolo ani na svete! To mi robí trochu starosti. Budú sa vedieť stotožniť so svetom, kde mobily ešte boli len na telefonovanie a esemeskovanie a k internetu sa dalo na verejnosti dostať iba v internetových kaviarňach? Vo svete, keď počítač (či už veľký alebo malý, v mobile) nemal doma zďaleka každý a o sociálnych sieťach sa ani nechyrovalo? Kde postavy vôbec po prvýkrát počujú o nejakom GPS a na vyhľadávanie informácií stále preferujú knižnice a tlačené telefónne zoznamy? Dúfajme… ale dávno dospelí ľudia sa možno práve vďaka tomu budú vedieť lepšie preniesť do svojej mladosti, kedy možno riešili aspoň niečo z toho, čo hlavní protagonisti.

Kelvinovská séria je vhodná pre čitateľov, ktorí nechcú akciu okamžite ihneď a neustále, od prvej do poslednej strany. Rozbeh príbehu je pomalý, dáva sa dôraz na atmosféru, akcie sú nasledované obdobiami oddychu. Druhý diel je akčnejší, ale aj tam dostávajú postavy občas vydýchnuť. Sú to knihy, od ktorých sa budete vedieť odtrhnúť, ale aj to treba, aby sme mohli spať a plniť si povinnosti. Ale zároveň sú to knihy, ku ktorým sa budete radi aj vracať, pomaličky si z nich odhryzovať deň po dni a tak ich dĺžku zdolať. Oddych sa navyše zíde aj čitateľom. Obe knihy totiž majú (a najmä ku koncom) obrovské a prevratné odhalenia, ktoré prevracajú pohľad na dej naruby. To si ale vyžaduje čas na ich strávenie, kým dôjde k ďalšiemu obrovskému odhaleniu, ktoré to zase celé prevráti.

Ak prečítate prvý diel, nemusíte čítať druhý. Príbeh prvého dielu je uzavretý. Druhý diel tak zostáva pre tých, ktorí sa nevedia s koncom prvého dielu zmieriť, ktorí si zamilovali hrdinov a prostredie a nechcú sa rozlúčiť, ktorých ohromil tento svet a sú zvedaví, čo im ešte ponúkne (a že je toho dosť!). No ak sa chystáte čítať druhý diel, potrebujete mať predtým prečítaný prvý diel. Bez toho to nejde. Druhý diel je od prvého úplne závislý. Od princípov fungovania sveta, v ktorom sa odohráva, vykreslenia postáv, ale aj od množstva udalostí, ktoré sa v prvom dieli udiali a o ktorých môžete mať pocit, že svojmu účelu už poslúžili v prvej knihe. Nie je tomu tak.

Ak vás prvý diel nadchol, choďte na druhý. Pripomenie vám jeho dianie a pekne ho rozoberie, vybuduje na ňom ďalšie poschodie príbehu. A je hlbší. Myšlienkovo, i pocitovo.

Ak vás prvý diel nenadchol, ale nejako ste sa ním prehrýzli, choďte na druhý. Zdanlivé nelogickosti prvého dielu totiž dostanú svoje vysvetlenia, trhlinky príbehu (ktoré ale väčšine čitateľov neprekážali) sa zaplátajú, už vysvetlené sa vysvetlí znova a lepšie.

Dajte sérii šancu. Ide naozaj o neobyčajný mix žánrov a tém spojených strhujúcim a silným príbehom.

Mohlo by vás zaujímať



Zóna Nula kelvinov


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.