Z času na čas sa na Wikipédii vedú debaty o zmysle portálov zvlášť v súvislosti so zakladaním nových. Niektorí redaktori tvrdia, že portály bez aktívnej údržby nemajú zmysel. No a ako taká aktívna údržba väčšinou dopadne: týždne, mesiace to redaktora baví a potom o ňom nie je ani počuť a portál zapadá prachom. Áno, to je problém. Napriek tomu ale podľa mňa portály ako také zmysel majú. A keď sú správne nadizajnované, nie je na nich to zapadanie prachom také zreteľné. Iste, úplne bez údržby sa dobrý portál neobíde. Ale dokonca ani úplne neudržiavaný portál nie je horší než žiadny portál. Aké sú teda ich plusy?
- Farby. Na pohľad banalita, pre mňa ako umelecky cítiacu dušu celkom dôležitá vec. Stránky Wikipédie majú jednotný biely dizajn a portál je jediná stránka, kde sa dá toto pravidlo porušiť a pridať určitej téme náladový odtieň (napríklad portálu Slnečná sústava žltú ako Slnko, portálu Biológia zelenú ako tráva a tak ďalej). A hneď téma pôsobí atraktívnejšie.
- Veľa obrázkov, málo textu. Opäť estetická položka, ktorá však môže robiť divy. Kvalitné wikičlánky sú charakteristické záplavou textu – lenže na druhej strane užívateľom internetu sa často čítať nechce. Ako ich uviesť do určitej témy bez päťdesiatich odstavcov? Jednoducho, portálom. Funkcia Obrázok týždňa predstavuje esteticky atraktívny a na rozdiel od článku aj dynamicky sa meniaci prvok. A aj ostatné obrázky na portáli by mali byť z toho najlepšieho, čo téma dokáže ponúknuť. Hravo pôsobiace ikony, zopár prehľadných slov, žiadne elaboráty, to všetko má oveľa väčšiu príťažlivosť než hoci aj kvalitne spracovaný, ale siahodlhý článok o téme portálu.
- Ukázanie toho najkvalitnejšieho a najzaujímavejšieho. A to nielen zo stránky obrázkovej, ale aj textovej. Túto funkciu plnia najmä Odporúčaný článok, sekcia s Perfektnými a dobrými článkami, ale aj Zaujímavosti. Podmienkou je samozrejme takisto ich premenlivosť. Tieto výstavné kúsky môžu byť pre potenciálnych nových prispievateľov do Wikipédie dôkazom, že práca na wiki prináša nejaké plody.
- Poukázanie na nedostatky a chýbajúce položky. Možno to vyzerá ako rozpor s predošlým tvrdením, no Wikipédia nikdy o sebe netvrdí, že je už hotová. Námety na zlepšenie ponúka šablóna „Pomôž“ umiestnená na spodku väčšiny portálov, ktorá obsahuje zoznam najdôležitejších chýbajúcich či nedostatočne spracovaných článkov v téme. Toto je dôležité tak pre redaktorov Wikipédie, ktorí si chcú zorganizovať prácu, ako aj pre čitateľov, ktorí sa môžu vyvinúť na prispievateľov tým, že napríklad červenú linku zamodria. Aktualizácia tejto sekcie je zároveň viditeľným merateľom toho, ako sa téma portálu vyvíja.
- Kategorizácia a Nové články. Pre mňa osobne absolútne najväčší prínos portálov a preto som prekvapená, že cudzojazyčné portály túto funkciu nemajú. Hoci pre jej naštartovanie je najprv potrebné otrocky vypísať na príslušnú stránku všetky kategórie, po spustení príslušného bota začne prinášať zaslúžené ovocie. Redaktori majú prehľady o počte článkov v ich odbore a čo je ešte dôležitejšie, môžu kontrolovať novozaložené články len v téme, ktorá ich zaujíma a v ktorej sa vyznajú. Pomôcka, na ktorú nedám dopustiť!
- Prepájanie. Obrovské plus Wikipédie oproti tlačeným encyklopédiám spočíva v prepájaní jednotlivých článkov medzi sebou odkazmi – wikilinkami. Nepotrebujete zdĺhavo hľadať heslo, ktorému nerozumiete, wikilinka vás k nemu zavedie jediným kliknutím. A čím viac možností kliknúť si a poukázať na nejakú tému existuje, tým lepšie. Portál sám osebe síce obsahovo neponúka skoro nič alebo vôbec nič, čo by nebolo v iných článkov, ale robí to inak a prehľadnejšie než samotné články. Oproti článku o hlavnej téme je portál alternatívnym úvodom do nej. Či sa čitateľ rozhodne postupovať cez najdôležitejšie články alebo cez kategórie, portál môže byť skvelým východiskom. Portál dokáže upozorniť na inak zabudnuté či osirené stránky, ktoré vďaka nemu získavajú ďalších čitateľov a občas snáď aj prispievateľov. A naopak, spätným odkazom na portál sa z nejakého článku čitateľ ľahko a rýchlo dostane k súboru ostatných článkov danej témy.
A aké portály by mali vznikať? Zaujímavá otázka. Doterajší vznik portálov na slovenskej Wikipédii ale nielen tej, je poznačený princípom bez ladu a kladu. Podobne ako pri zakladaní článkov samotných, v hrubých rysoch sa síce postupuje od obšírnejších a významnejších tém k špecializovanejším, ale s početnými výnimkami. Jedno ani druhé nik nereguluje, všetko je len funkcia času a nadšenia redaktorov.
Ale pozor. Kým článok ľahšie znesie, že ho nadšenie autora opustí (zvlášť ak ide o tému nevyžadujúcu času či veľké aktualizácie), portály znášajú stratu svojich patrónov oveľa horšie. Ani ten najlepšie nadizajnový portál nebude totiž plne funkčný sám. Obrázky, výročia a články, s prižmúrením oka aj zaujímavosti môžu cyklovať stále dookola, ale aktualizácia šablóny Pomôž a systému Kategorizácie potrebuje človeka. A na údržbárske práce sa žiaľ napriek úpenlivým prosbám cezpoľní nechytajú. Výnimku tvoria len odstránenia novovytvoreného článku spomedzi zoznamu žiadaných.
Zakladateľ portálu by si mal teda dobre rozmyslieť, či bude zvládať jeho údržbu, ktorá nemusí byť náročná, ale určite musí byť pravidelná a dlhodobá. Portálu sa treba upísať na desaťročia. No dobre, to je trošku nadsadené – najstarší portál slovenskej Wikipédie má v čase vzniku tohto článku práve desať rokov. A za tých desať rokov získal jedného nového údržbára a stratil troch. Toľko k ilúziám typu „však keď ma to prestane baviť, niekto to za mňa preberie“.
A ďalšie kritériá? Úprimne si myslím, že portály by mali vznikať len v témach, kde sa počty článkov dajú počítať minimálne na stovky. Zároveň musí byť v tej stovke najmenej dvanásť (na mesačný kolobeh) ako-tak obstojných článkov a dvanásť obrázkov s perspektívou ďalšieho rozširovania. A domnievam sa, že nemá veľký zmysel zakladať portály o témach, kde by bolo možné mať kvalitný portál (ktorý ale zatiaľ nebol vytvorený) na nadradenú tému. Napríklad, nezakladala by som portál Cicavce, kým nemáme portál Živočíchy, rovnako ako portál Slnečná sústava nebol založený pred portálom Astronómia. Opäť ale ide o veľmi často porušovaný princíp.
Napísať odpoveď