Rok prešiel a znova nastal čas na výročné zhodnotenie. Čo sa na týchto stránkach zmenilo medzi sfúknutím prvej a druhej sviečky na torte?
Predovšetkým, pred rokom avizované dve ďalšie sekcie sú už tu. Všeobecný blog a Zóna Druhej planéty vznikli po dlhých prípravách relatívne krátko po sebe na prelome leta a jesene. Tým sa počet sekcií nadlho, možno na celé roky, prestal rozširovať. Niet sa kam. Všetky moje čítania hodné knihy s rozkošatenými svetmi už svoje sekcie majú, takisto ostatné moje činnosti. Ďalej sa budú už len pomaličky obohacovať a deliť na podsekcie. Azda by sa mohlo ešte oddeliť aranžérstvo od ostatných výtvarných aktivít, čo poviete? Ale vidím to tak, že ak sa v počte sekcií niečo zmení, tak to bude ich zníženie – o sekciu Potulky mysľou, ktorej obsah sa presunie do Len tak. Práve táto sekcia má totiž najmenší potenciál na ďalší rast. Moje obdobie výlevov čoby literárnych cvičení už, zdá sa, skončilo. Zásluhu na tom má aj spustnutie blogu Enigma, ktorý bol pred rokmi pre tento typ písania dobrým miestom.
Pod Obrázkom týždňa pribudla sekcia Mohlo by vás zaujímať. Ide o stránky, ktorých odkazy si zaslúžia byť šírené ďalej. Dávam ich sem, pretože ako linky v mojich článkoch by mohli zostať zabudnuté, a na niektoré z nich by sa ani nedostalo. Zjednodušene ich môžem charakterizovať ako stránky, u ktorých by som sa bola tak zhruba pred desiatimi rokmi veľmi potešila, ak by mi ich niekto bol ukázal. Nie všetky ale vtedy už existovali. Tak azda ich ukázaním ďalším niekoho poteším ja. Teda, pokiaľ má ten niekto blízko k sci-fi, a to na obe strany – k písaniu aj k vesmíru.
Neplánovanými nápadmi rozširujem stránku ešte aj teraz. Napríklad sa zdá, že sa nám tu rodí nová skupina článkov pre milovníkov ručných prác – tipy a triky. Veľmi ľutujem, že pre zvýšenie orientácie nemôžu byť tematicky podobné stránky pospájané štítkami či kategóriami. Tvorcovia WordPressu to totiž nedomysleli a hierarchické usporiadanie stránok nie je so zmienenými dvoma funkciami zlučiteľné.
Potom, ako som celý rok a pol nahadzovala na stránku dva nové príspevky týždenne, sa frekvencia príspevkov ustálila na priemerne jednom novom týždenne. Dôvodom je jednak fakt, že som presiahla 200 stránok (konkrétne k dnešnému dňu je ich sprístupnených 213 vrátane tejto), čím pre nových čitateľov už existuje dosť materiálu na prezeranie. Zároveň ale poklesli skladové zásoby tohto materiálu, hoci ho čiastočne vytváram priebežne. A ako som pred rokom sľúbila, je v ňom viac nikdy predtým nepublikovaných vecí ako predtým. No a potom sa pod toto zníženie frekvencie podpísala neveľmi potešujúca skutočnosť, že o nové príspevky veľký čitateľský záujem nebol. Podľa štatistík návštevnosti si zakaždým odniesli len zopár kliknutí. Tým klesá moja motivácia, ktorá je pri dobrovoľnej činnosti základom.
Štatistiky návštevnosti, ďalšia téma. Neviem, do akej miery sa im dá veriť. Tento nástroj totiž v poslednom roku párkrát očividne zlyhal a inokedy dáva údaje prinajmenšom kontroverzné. Napríklad takmer mesiac čo mesiac vedie v štatistikách návštevnosti postaršia stránka (zakaždým iná), ktorá nie je nalinkovaná z hlavnej stránky ani z externej stránky, čiže je ťažké sa k nej dostať. Na preklikanie sa k nej z hlavnej stránky chýba dostatočný počet medziklikov, čiže väčšina čitateľov by musela ísť cez Google či iný vyhľadávač. Navyše, top „navštevovaná“ stránka v čase svojej najväčšej návštevnosti býva komentovaná zásadne iba spamom. Ak ale pripustíme, že nástroje návštevnosti by predsa mohli mať pravdu, potom dlhodobo medzi najnavštevovanejšími stránkami, ktoré nie sú zároveň hlavnými sekciami, vedú populárno-náučné články o vesmíre. Z tých wikipédistických tam patrí najmä článok o Slnečnej sústave, ale napríklad aj Saturne či havárii Columbie. Z ostatných si mimoriadne dobre vedú moje prastaré krátke článočky pre školský časopis, a to predovšetkým najstarší z nich – Viete, že Polárka nie je najjasnejšia hviezda oblohy? Tieto výsledky ma, mierne povedané, zarážajú. Prečo majú vytrvalo vysokú návštevnosť stránky, ktoré sú (zatiaľ, kým ich iní redaktori nepomenia,) duplicitou iného servera, na ktorom boli prístupné už oveľa skôr? A prečo hneď za nimi vedú primitívne krátke článočky o dobre známych faktoch? Nejaký zmysel to možno dáva, ale neteší ma to. Vlastne vzbudzuje až hrôzu možnosť, že toľko ľudí sa na tieto články dostáva preto, lebo naozaj nevedelo, že Polárka nie je najjasnejšou hviezdou oblohy.
Podľa daného nástroja tiež celková návštevnosť začiatkom leta 2015 poklesla a napriek malému zvýšeniu v jeseni 2015 zostáva vytrvalo nízka, omnoho nižšia než pred rokom. Opäť nepotešujúci fakt (ak je to fakt), pretože sa snažím stále rovnako. Ale toto isté sa mi prihodilo aj na mojom oveľa staršom blogu na Enigme, kde som po rokoch, po stále rovnako vytrvalom prispievaní, z neznámych dôvodov postupne stratila čitateľov. Prekvapuje ma aj to, že v poslednom trištvrteroku úplne ustali príchody cez stránku o mne vo Wikipédii ako aj cez moju redaktorskú wikipédistickú stránku, pričom sa však moja redaktorská aktivita na wiki paradoxne trochu zvýšila.
Na druhej strane si uvedomujem, že nie je veľa dôvodov, prečo túto stránku navštevovať pravidelne. Zaberá široký okruh a nové príspevky, hoci sú (alebo boli) časté, sú tematicky pestré a na opakovaný príspevok z jednej témy si treba počkať dlhšie. Sú tu náučné článočky, ale nezaoberajú sa novinkami. Na to máte iné weby. Je tu z každého rožku trošku a zo žiadneho veľa. Mohlo by byť z nejakého rožku aj viac – ak by čitatelia prejavili záujem. Lenže ani návštevnosť, ani komentáre, ma o nejakom zvýšenom záujme o nejakú tému nepresvedčili. Možno tak vytvárajú začarovaný kruh. Kým ja neviem o tom, že by niekto chcel niečo čítať, nemám motiváciu to tam pridávať, najmä ak to pred pridaním ešte treba vytvoriť. Ak to ale nevisí na webe, ľudia, ktorých by to možno aj zaujímalo, sa o tom nedozvedia. Preto znova prosím, ako aj inde: dávajte spätnú väzbu. Komentujte. Teší ma však, že tých komentárov je predsa len relatívne viac ako v prvom roku.
Autor Adhara St apr 27th 2016 at 4:26 pm
Oznamujem čitateľom, že odteraz by sa už zase mali dať komentovať všetky stránky. Ak sa nejaká komentovať nedá, napíšte mi (na jej nadriadenú stránku) a ja to napravím. Vďaka za každú spätnú väzbu.
Autor Ivo Kaipr So jan 25th 2020 at 5:24 pm
Když si dám do google vyhledat „najjasnejšia hviezda,“ vyjede onen článek o Polárce jako druhý. Myslím, že to bude důvod, proč je tak často navštěvovaný. A protože je často navštěvovaný, zůstává druhý :-)
Autor Martin5 St jan 29th 2020 at 9:36 am
Tak to už je s tým Google fakt zlé, keď pre „najjasnejšiu hviezdu“ vyhľadá článok o Polárke, som si istý že článkov o Slnku je neúrekom :-).