header image

 
 

Motivačné bludy

Zdroj: Pixabay

Zdroj: Pixabay

Zarábanie na ľudskom nešťastí bol vždy dobrý biznis. Preto sa ako huby po daždi rozmohli motivačné knižky a články. Samozrejme, s cieľom to nešťastie ešte viac prehĺbiť, aby sa na ňom dalo zarábať aj ďalej. Čo iné ako väčšie rozľútostenie totiž vedia vyvolať žvásty, ktoré by som aj v najhoršej nálade vedela chrliť na tucty?

Väčšinou ide o kydy tak vágne, že je ťažké ich vôbec zreprodukovať. Ale pokiaľ predsa, možno ich autorov rozdeliť do štyroch hlavných kategórií:

Protimluvci

Takže, aby sme mali lepší život, psychologická príručka nám radí, že

  1. Treba mať rád sám seba,
    ALE
  2. Chybu musíte hľadať v sebe,
    Hm, vy sa snažíte pripisovať vinu tomu, koho máte radi?
  3. Nesmiete sa ľutovať,
    Vy neľutujete, keď trpí niekto, koho máte rád?
  4. Nesmiete klásť svoje potreby nad potreby druhých
    Vy nemáte pocit, že potreby tých, čo máte radi, sú dôležitejšie ako potreby tých, ktorých až tak radi nemáte?

A takýchto nezmyslov je tam viac. Napríklad treba byť trpezlivý, vytrvalý a usilovný ALE treba zároveň niečo robiť s tým, že vás váš súčasný stav nenapĺňa. Netreba chcieť uspokojenie svojich túžob a potrieb okamžite ALE netreba ich ani odkladať na neskôr a utešovať sa lepšími zajtrajškami. Treba vypátrať svoje najhlbšie potreby ALE treba ich (nejako?!?) vypnúť, ak sú nenaplniteľné. Treba ísť za svojím aj cez mŕtvoly ALE treba sa uspokojiť aj s málom. Skrátka, psychológia šťastia je plná paradoxov.

No dobre, blahosklonne prižmúrme oči a snažme sa predstierať, že tieto protimluvy sa nám snažia ukázať dávno známu pravdu, že každý extrém škodí a najlepší je zlatý stred. Aj keď striedavá obhajoba jedného aj druhého extrému je fakt nešťastná forma, je to stále nič oproti motivátorom druhej skupiny – trebačom.

Trebači

Trebači sú tí, ktorí poskytujú ľuďom nesmierne užitočné a cenné informácie o tom, čo treba urobiť. Pričom nikdy nepadne ani jediné slovíčko o tom, ako to urobiť. Trebači v podstate len zostavujú zbierky problémov. Je to, ako keby ste mali platiť mňa za to, že idem po ulici a konštatujem: „Treba znova vyasfaltovať cesty. Treba nanovo omietnuť tento dom. Treba opíliť tento krík. Treba…“

Lenže čo treba, to je jasné každému, kto má aspoň dve mozgové bunky pohromade. Ale čo s tým? Akým spôsobom dosiahnuť realizáciu? Kde na ňu vziať zdroje? Materiál? Energiu? Aký použiť postup? Ako sa zbaviť prekážok, ktoré nám bránia vo vykonávaní správnych vecí? O tomto vám motivačné knižky nenapíšu ani mäkké f.

Myslitelia

Táto skupinka motivátorov zastáva presvedčenie, že život vám zmení rozmýšľanie. Neustále sa máte zamýšľať a premýšľať nad tým, čo spôsobuje vaše správanie, aké skryté motívy sú za vaším konaním a podobne. Čo však máte robiť, keď odhalíte prapôvodný koreň problému, to vám už nepovedia. Je to ako keby ste sa mali vydať na túru cez hustý les, no turistickú značku vám nakreslia iba na prvé dva stromy. A zrejme si myslia, že pokračovanie je také jednoznačné, akoby ste sa nemali predierať džungľou, ale fujazdiť diaľnicou s aspoň štyrmi pruhmi a vysokým plotom dookola. Alebo vari pokračovanie ani netreba? Podľa ich rečí by sa totiž mohlo niekedy zdať, že ak konečne prídete na to, kde je problém, samotný tento poznatok problém odstráni. Funguje to nejako takto: Ak je vám zle, máte horúčku, boľavé hrdlo, ste unavení a bezvládni, tak máte myslieť… a myslieť… a myslieť… až zrazu prídete na to, že je to chrípka! A v okamihu tohto uvedomenia vírus vo vás zakape a vy ste zdraví ako rybička.

Zdroj: Pixabay

Zdroj: Pixabay

Šamani

Kým protimluvci, trebači a myslitelia pili krv len svojou zbytočnosťou, šamani siahajú na vyšší level. Ním nie je nič menšie ako pokus o popretie fyziky. Snažia sa vám predostrieť model fungovania sveta, ktorý nemá absolútne žiadnu logiku a mechanizmus jeho fungovania je „tajomstvo“. Tvrdenia šamanov sa točia okolo základnej premisy, že svojou mysľou ovládate celý svet, všetko živé aj neživé v ňom. Že celé vonkajšie dianie je závislé na nastavení vašej mysle. Že čomu naozaj veríte, to sa stane. Čiže napríklad ak vyskočíte z okna mrakodrapu a pevne veríte, že nepadnete, tak sa zostanete vznášať. No a pokiaľ vám čokoľvek z tvrdení šamanov nefunguje, chyba je jednoznačne vo vašej nedostatočnej viere. (Zaujíma ma, koľko z tých pevne veriacich šamanov vyskúšalo skok z mrakodrapu na sebe.)

Takže cesta k šťastiu je podľa šamanov naozaj jednoduchá. Stačí otvoriť dvierka v hlave, nájsť ovládací panel a v ňom kliknúť na SETTINGS. Pokiaľ ste nešťastný človek, tak tie SETTINGS budú samozrejme „chcem, aby mi svet robil zle“, „chcem mať samú smolu“, „chcem, aby na mňa ľudia boli hnusní a nemali ma radi“. Vy si ich prekliknete na „chcem, aby mi svet robil dobre“, chcem mať šťastie“ a „chcem, aby ma všetci zbožňovali“. Také jednoduché! Až na drobný detail. Nijaký šaman nikdy nenapíše, kde sakra sú tie prístupové dvierka v hlave k ovládacím panelom…

Medzi obľúbené tvrdenia šamanov patrí aj ovplyvňovanie druhých prostredníctvom magických polí. Patria sem vychytávky ako priťahovanie správnych či nesprávnych ľudí, telepatia či zrkadlenie. Čiže ak pokojne idete po ulici a zrazu pocítite, ako sa vám okolo hrdla zachytila neviditeľná slučka a ťahá vás niekam, kde by ste inak ani nepáchli, len pokoj! Značí to, že si vás skrátka niekto pritiahol. Ak ovládnete svoj magický rádiomaják, dokážete nasadiť takúto neviditeľnú slučku niekomu inému. A pokiaľ človek s vyhovujúcimi kritériami (vo vašom okolí) neexistuje, tak si ho skrátka zhmotníte z kvantových fluktuácií. Ovládacie panely pre magický rádiomaják sú predpokladám tiež za onými nikdy nevyzradenými dvierkami…

Telepatia je tiež úžasný vynález. Šamani tvrdia, že ak napríklad niekým pohŕdate, ale nenaznačíte mu to nijakým slovkom, mimikou ani činom, on to aj tak bude vedieť. Šamani neveria v existenciu lží. Keďže každý vždy všetko telepaticky vie, oklamaní sú len tí, čo chcú byť oklamaní. A vlastne vo všeobecnosti, kto je nešťastný, je taký vyslovene preto, lebo chce byť nešťastný. Pretože ono to nešťastie je strašne skvelý pocit, to viete. Šamani, niekedy v spolupráci s trebačmi, sú tu na to, aby vás osvietili a ukázali vám, že aj šťastie je dobré – a máte ho plne vo svojich rukách. Stačí nimi otvoriť tie malé dvierka vo vašej hlave a naklikať správne parametre na ovládacích paneloch.

Čerešničkou na torte je zrkadlenie. Vraví o tom, že keď sa stretnú dvaja ľudia, nielenže hneď a zaraz sú si načistom, čo si ten druhý o nich myslí, ale tieto myšlienky mu aj okamžite znázornia svojím správaním. Lenže beda! Ak má prvý zrkadliť druhého a druhý prvého, koho myslenie je to pravé? Kto prvý začal? Ani odpoveď na túto otázku som v šamanských príručkách nenašla. Predpokladám, že sa tí ľudia musia nejako dohodnúť, kto dnes robí šaša. Zrejme tiež telepaticky. A samozrejme nevedome.

Nevedomie je pre šamanov dôležitý pojem. Označuje takú malú zlú osôbku vo vašej hlave, ktorá ovláda vás a celý zvyšok sveta vo váš neprospech. Nevedomie je schopné vyviesť vám čokoľvek od zhodenia tehly na hlavu po privolanie násilníka s nožom. A podľa šamanov si to všetko zaslúžite, lebo ste v škole nedávali pozor na hodine, kde vám vysvetľovali, ako nevedomie zabiť a prebrať kontrolu nad realitou (aj keď pred smrťou by ste ho ešte mohli vypočuť, kde sú tie dvierka do hlavy). Preto vravia, že nepriateľ nie je vonku ale vo vás, že vy ste si svojím najväčším nepriateľom.

Takto by sa dalo zo šamanov uťahovať ešte dlho. A z tých ostatných tiež. Ale ja sa nechcem posmievať. Chcem odpovede, ako to mysleli – pokiaľ vôbec mysleli. Ale asi som totálne zadubená, lebo ako čítam tak čítam, z motivačných textov mi vychádzajú jedine vyššie opísané absurdity.

Mohlo by vás zaujímať



Všeobecný blog


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 2     Upozornenia: 0

Autor Milan Št júl 29th 2021 at 8:48 pm  

Na veci sa pozeram kriticky a prvu sekciu o šamanoch vidim inak. Ak vynechame uplnych blaznov, nikto z nich neuveri, ze skok z mrakodrapu prezije. Ja to vidim takto. Verim, ze zajtra vstanem a pojdem do prace. Nemam pochybnosti. To je viera. Ale to nestaci. Ak dokazez mozog oklamat tak, ze si to predstavis az tak ze to citis a vnimas to ze sa to uz stalo, tak potom sa to stane. Ja napr. nemam problem si predstavit ako sa rano pri vstavani a ceste do prace budem citit, lebo som to uz zazil. Ale keby som chcel, ze rano (cez tyzden) vstanem a nemusim ist do prace je si tazke predstavit a tazke precitit a oklamat sa, ze sa to uz stalo. Takze sa taketo „samanstvo“ zda a v skutocnosti je extremne narocne ak navyse clovek pochybuje, ze to vobec moze fungovat. Mne to nefunguje, ale myslim si, ze preto, lebo je tomu tazke uverit. Ako sa hovori. Nehovor, ze sa to neda, lebo pride niekto, kto nevie, ze sa to neda a spravi to :-)

Autor Adhara Pi júl 30th 2021 at 5:58 pm  

Ten príklad so skokom z mrakodrapu je, samozrejme, prehnaný, len podčiarkuje ironický tón celého článku. Isteže si „šamani“ vyberajú na svoje tvrdenia niečo, čo má aspoň dve možnosti s nenulovou pravdepodobnosťou, aby mohli náhodný faktor zvaliť na (v skutočnosti nedokázateľnú) vieru subjektu. Neviem však, či dobre rozumiem zvyšku vášho komentára.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.