header image

 
 

Roger Stewart

Roger Stewart na pilotnej palube Atlantisu vyfotografovaný kolegyňou Elaine Newmanovou krátko pred začatím technických problémov raketoplánu

Predstavujem postavy prepracovaného románu Príbeh Padajúcich Hviezd. Pozor, článok prezrádza dôležité momenty deja!


Roger „Gerry“ Stewart (* 1. august 1961 – † ? 1999) je fiktívna postava z románu Príbeh Padajúcich Hviezd. Je to americký astronaut, palubný špecialista raketoplánu Atlantis pri jeho misii prebiehajúcej v románe. V tomto raketopláne absolvoval svoj prvý a jediný let do vesmíru a stal sa jedným z extrasolárnych cestovateľov.

Opis

Roger Stewart je nižšej postavy, štíhly, so svetlohnedými vlasmi a staromódnym účesom. Očami kolegyne astronautky je nepríťažlivý a necharizmatický.

Osobnostná charakteristika

Na prvý pohľad v sebe Stewart nesie typické vlastnosti geeka – je nadupaný vedomosťami, šokujúco podrobnými aj pre vzdelaných ľudí. Opravuje druhých a nezapadá do kolektívu bežných ľudí. Vyčleňovaním sa však nenechal osobnostne príliš zdeformovať, ani sa nestal nepraktickým. Nikdy mu neprekážalo, že je „iný“. Vždy vedel, že na sebe nemusí nič zmeniť, len potrebuje správny kolektív – do ktorého sa ku koncu svojho života aj dostal. Je veľmi inteligentný, dôsledný, pedantný, no aj zraniteľný. Trochu úzkostlivý, obáva sa hlavne o to, či ho bude zvyšok posádky brať ako rovnocenného partnera. Preto sa všemožne snaží dokázať svoju užitočnosť. Jeho snaha však má význam aj pre neho samého, miluje vedu a poznanie. Jeho snom je pracovať s ľuďmi, s ktorými sa o ne môže podeliť a rovnako sa s nimi tešiť z čírej krásy poznatkov. Dokonca ani odlúčenie od zvyšku ľudstva a takmer istá smrť, ktorá ho o pár dní čaká, v ňom nezadusila jeho vedecký úžas. Stewartovou jedinou slabinou je obava z odmietnutia ľuďmi, o ktorých prijatie stojí. Zvyšok posádky (až na Conneryho) si to uvedomuje a snaží sa ho pred týmto zranením chrániť. Stewart ale vie, že mu pomáhajú zo súcitu a nie preto, že ho potrebujú, následkom čoho medzi ním a ostatnými vzrastá napätie.

Stewart je ateista. Považuje to za jedinú logickú možnosť pre moderného a vzdelaného človeka.

Životopis

Roger Stewart sa narodil v East Derry v New Hampshire. V mladosti ho veľmi ovplyvnili sci-fi filmy a seriály, ako aj sused zanietený pre ufológiu. Hoci ako starší Stewart pochopil, že považovať UFO za mimozemské vesmírne lode je nezmysel, záujem o záhady vesmíru ostal.

V škole ho prezývali Spock pre jeho množstvo vedomostí a podobný účes. Spolužiaci sa mu neraz posmievali a robili si z neho žarty, napríklad zavolali jeho meno a keď sa otočil, smiali sa mu. Z toho vyplynula jeho neskoršia nedôverčivosť, podozrievavosť voči ľuďom. Vyštudoval astrofyziku na Caltechu a pracoval v Palomarskom observatóriu, ktoré pod túto univerzitu spadá. Túžil vidieť vesmír nielen cez ďalekohľad, ale aj „zblízka“. Občasné úzkosti potláčal učením sa zoznamov naspamäť, najprv rôznorodých, neskôr takých, ktoré by mu mohli byť užitočné, napríklad katalóg spektrálnych čiar všetkých atómov a najbežnejších iónov a molekúl.

Ako dvadsaťdeväťročný sa oženil s Beverly, miernou a tolerantnou ženou. Beverly neprekážali jeho „výstrednosti“, no ani sa o jeho prácu nezaujímala. Nažívali skôr vedľa seba ako spolu, fungovali bez hádok, no neľúbili sa. Rok po svadbe sa im narodilo jediné dieťa, syn Roger junior. Ten zdedil z otca veľa, jeho vlastnosti však boli negatívne zvýraznené, v dôsledku čoho sa stal veľmi plachým, uzavretým a nesebavedomým. Jeho otec to chápal, no napriek tomu sa mu nepodarilo nájsť si k synovi cestu.

Pár rokov po tridsiatke Roger Stewart starší úspešne prešiel konkurzom na astronauta. Počas výcviku mu kolegovia dali prezývku Gerry, pretože slovo „roger“ sa v komunikácii používa na potvrdenie príjmu.

V dôsledku zvyku kombinovať posádky zo skúsených a neskúsených členov sa dostal do misie raketoplánu Atlantis ako jediný nováčik. Ako to býva, jeho neskúsené telo reagovalo na stav beztiaže horšie ako telá jeho kolegov, u ktorých adaptácia prebehla rýchlejšie. Stewart sa ale cítil zahanbene, mal pocit, že hneď v prvých hodinách letu vinou svojich telesných problémov zlyháva. Čoskoro na to však už mal, tak ako zvyšok posádky, problémy iné a omnoho závažnejšie. Prišiel s rozumným nápadom, že ich zdanlivý presun nad inú planétu môže byť len následok vdychovania halucinogénneho plynu, čo sa hneď rozhodol overiť. Neuspel, no na novú skutočnosť si zvykol ľahšie a lepšie ako ostatní. Na rodinu ponechanú na Zemi si takmer nespomenul a s fascinovaným zaujatím začal skúmať novú, neznámu planétu. Pričinil sa o niekoľko zásadných objavov. Zarmucovalo ho, že priatelia a kolegovia pre to neprejavujú dostatok nadšenia, najmä pilot Ray Connery nie. Tiež ho zarmucovalo, že výsledky jeho výskumu sa nedostanú k vedcom na Zemi – toto ho trápilo ešte viac než fakt, že sa na Zem nemôže vrátiť on sám.

Počas hlbokého ponoru do úvahy, v ktorej bol len krôčik od rozuzlenia princípu prenosov nad cudziu planétu, sa však udiala tragická nehoda, ktorá ukončila jeho práceschopnosť. Jeho kolegyňa Elaine Newmanová sa usilovala, aby im Stewart pomáhal aj naďalej, no všetky výskumy zmarilo definitívne uzavretie kozmického laboratória. Odvtedy začal veľmi upadať na duchu a želal si umrieť, podľa možností tak, by jeho smrť bola užitočnou pre ostatných.

Genéza postavy

Roger Stewart bol vytvorený na jar roku 2003, meno dostal v nasledujúcom roku. Okrem toho, že bol v kozme nováčik a nepatrne vystupovalo jeho nadšenie pre vesmír, nemal v prvotnej verzii knihy nijaké iné charakteristiky. Tie začal dostávať až v rámci veľkej prerábky o zhruba pätnásť rokov neskôr. Spočiatku sa mi nepáčilo, akým smerom sa táto postava počas prerábky vyvíja. Neskôr som ale pochopila, že je to presne v súlade s jeho úlohou vo veľkom univerze, do ktorého Príbeh Padajúcich Hviezd patrí. Počas tejto prerábky som mu pridala tiež prezývku „Gerry“.

V prerobenej podobe začal Stewart niesť aj autobiografické črty. Napríklad sused z jeho detstva, ktorý bol nadšenej do ufológie, bol v skutočnosti mojím susedom, hoci ja som sa k jeho názorom stavala skeptickejšie než Stewart. Ide o jeden z veľmi vzácnych príkladov použitia vlastného zážitku v románe.

Už od prvej verzie bol Stewart pre svoje vážne zranenie najtragickejším členom posádky Atlantisu. Prerobená verzia sa snaží jeho tragickosť ešte podčiarknuť.

V rámci univerza má viacero analogických postáv, väčšina z nich je však ešte nezapísaných. Z jediného ďalšieho zatiaľ zapísaného románu tohto univerza, Večnosti omylov, možno spomenúť jeho väzbu najmä na Dereka Watsona. Podobnosť je hlavne v tom, že sa usiluje dostať sa do vesmíru a zároveň k svojim priateľom. V priebehu deja upadne do depresie a následkom toho i následkom oddanosti voči priateľom chce za nich obetovať svoj život. Súčasne je však Stewart aj analógiou o desať rokov mladšieho Davida Briggsa, nováčika a benjamína na palube raketoplánu, voči ktorému majú jeho priatelia ochraniteľské sklony.

Mohlo by vás zaujímať



Zóna Príbehu Padajúcich Hviezd Zóna Padajúcich hviezd


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 2     Upozornenia: 0

Autor Andrej Ut aug 16th 2022 at 9:07 pm  

Zaujímavá osobná charakteristika aj životný príbeh postavy i kresba. Prečo práve miesto narodenia East Derry, New Hampshire? Práve odtiaľ pochádzal prvý Američan, ktorý letel do vesmíru, Alan Shepard. Je to do istej miery inšpirované priamo ním alebo len náhodný výber?

Autor Adhara St aug 17th 2022 at 6:01 pm  

Vďaka za komentár. Áno, je to zámer. Som rada, že ste si to všimli, väčšinou sú ľudia k týmto mojim skrytým odkazom slepí…


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.