header image

 
 

Advent s príchuťou jesene

Hoci adventné vence zdobíme vianočnými guľôčkami a imitáciami námrazy, v skutočnosti je advent jesenné obdobie. Jeseň končí až zimným slnovratom, ktorý v našej ére nastáva 20. decembra alebo 21. decembra. Štvrtá adventná nedeľa je poslednou nedeľou pred Štedrým dňom, preto pokiaľ Štedrý deň pripadne na druhú polovicu týždňa, môže štvrtá adventná nedeľa nastať už pred 20. decembrom a teda celý advent prebehne počas jesene. Ak aj nie, každý rok do jesenného obdobia spadajú zhruba tri štvrtiny z adventu.

Chápem, prečo ľudia vtedy už na jeseň ani nepomyslia a tešia sa na (ideálne zasnežené) Vianoce. Koniec jesene patrí z prírodného hľadiska k najbezútešnejším častiam roka. Pestrú farbu jesenných listov a ovocia vystriedala hnedá farba ich hniloby. Dážď je ľadový, niekedy doslova. Dni sú veľmi krátke, stromy holé, rastliny mŕtve alebo zdanlivo mŕtve. Blato, mláky, pľačkanica, chlad, vlhko. Vonku máločo lahodiace zraku a ďalším zmyslom. Aj ja preto väčšinou adventnými vencami chcem navodiť už pocity blížiacej sa zimy. Snehu, vianočného stromčeka, námrazy a gulí.

Ale občas preváži aj jesenný duch. Viac teplých farieb, menej trblietania, žiadna biela. Azda preto, že jeseň mám tiež veľmi rada. Pozývam vás na prehliadku a inšpiráciu adventnými vencami vyrobenými pre mňa a moje okolie, ktoré vzdávali hold jeseni.

Jeden z dvoch vencov vyrábaných pre potreby adventu 2013. Je kombináciou borovice a tuje v prírodnom štýle. Šišky a jabĺčka sú síce umelé, červené bobule však živé.

Menší tmavočervený jesenne ladený veniec. Tuja, umelé jabĺčka a hruštičky, suché plody, sekvojové šišky.

Ďaleko, ďaleko na severe. Alebo vysoko, vysoko v horách. Alebo neskoro, neskoro v jeseni… skrátka v krajine, kde už lístie opŕchlo, ostali len machy, lišajníky a bobule a očakávanie snehu…

Tujový veniec. Jeho dominantou sú plody mochyne, obsahuje však aj gaštany a žalude.

Netradičný veniec vyrobený z machu pritaveného na polystyrénový základ. Je v jesennom štýle, s umelými hubami, jabĺčkami a hruštičkami. Vianočný výzor mu dodávajú sekvojové šišky posypané trblietkami, čerstvejšie červenými, staršie (a tmavšie) hnedými.

Suché plody jesene. Šiškový veniec obohatený o jesenné oriešky, žalude a bukvice.

Na záhrade i v lese. Bukvicové obaly, smrekovcové šišky, umelé jabĺčka, škorica, mochyne. A veľa, veľa hlohu. Umelého – živému sa v teple, žiaľ, nepáči.

Umelé bobule, pravé orechy – z mojej vlastnej záhrady

Mohlo by vás zaujímať

 



Sezónne vence Moja výtvarná tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.