header image

 
 

Súhvezdia stručne

Súhvezdie Pegas

Hoci je naša Galaxia zoskupením približne 400 miliárd hviezd, voľným okom vidíme za bežných podmienok len okolo 2 000 hviezd rôznej jasnosti.

Skupinky hviezd už našim predkom pripomínali rôzne obrazce. Preto im dávali mená, čím vznikali prvé súhvezdia. Väčšina dnešných súhvezdí severnej oblohy má názvy pochádzajúce z gréckej mytológie.

V súčasnosti je obloha rozdelená na 88 súhvezdí s presne vymedzenými hranicami. Vo väčšine súhvezdí sa nachádza výrazný obrazec, ktorý sa v hviezdnych mapách naznačuje “spojnicami“, čiarami, ktoré spájajú jednotlivé jasné hviezdy. Spojnice slúžia na ľahšiu orientáciu pozorovateľa na oblohe. Jedinou hviezdou, ktorá nie je časťou nijakého súhvezdia, je Slnko, pretože pri svojom zdanlivom pohybe po oblohe sa striedavo premieta do jedného z trinástich rôznych súhvezdí, ktoré nazývame zvieratníkové súhvezdia.

Najjasnejšie hviezdy súhvezdí sú označované gréckymi písmenami. U približne 100 hviezd sa stále bežne používajú ich vlastné mená, ktoré majú väčšinou starogrécky alebo staroarabský pôvod.

To, akú časť oblohy práve vidíme, závisí od našej zemepisnej šírky, dátumu a času. Predstavme si teraz niektoré významné súhvezdia a objekty pozorovateľné zo Slovenska.

Lýra

Malé, ale pravidelné, pekné a výrazné súhvezdie letnej oblohy. Prirovnáva sa k zápalkovej škatuľke, z ktorej trčí jeho najjasnejšia hviezda Vega ako hlavička zápalky. V skutočnosti súhvezdie predstavuje hudobný nástroj. Žiarivobiela mladá Vega je najjasnejšia hviezda na letnej oblohe. V Lýre sa nachádza aj známa planetárna hmlovina M 57 s menom Prstenec, pozostatok odumretej hviezdy podobnej Slnku.

Dvojhviezda Albireo

Labuť

Nádherné súhvezdie letnej oblohy, ktoré skutočne pripomína letiacu labuť pozdĺž Mliečnej cesty. Predstavuje obľúbenú podobu gréckeho boha Dia. Najjasnejšou hviezdou Labute je hviezda na jej chvoste s menom Deneb. Je to gigantická nadobria a veľmi vzdialená hviezda. Hlava Labute, hviezda menom Albireo, je zase nádherná dvojhviezda.

Chcem vedieť viac o Labuti

Pegas

Najvýraznejšie súhvezdie jesennej oblohy. Predstavuje prednú polovicu tela okrídleného koňa, ktorú však zo severnej pologule vidíme obrátenú dole hlavou. Možno ho poznať podľa tzv. Pegasovho štvorca zloženého zo strednej jasných hviezd Algenib, Markab, Sirrah a Scheat. Pred ňufákom Pegasa, hviezdou Enif, sa nachádza krásna guľová hviezdokopa M 15.

Lev

Najvýraznejšie súhvezdie jarnej oblohy. Skutočne pripomína siluetu ležiaceho leva. Predstavuje jednu z príšer, ktorú zabil slávny hrdina Herkules. V mieste srdca Leva leží jeho najjasnejšia hviezda s menom Regulus, čo znamená „Malý kráľ“. Na báze chvoste Leva zase tróni hviezda Denebola, pričom jej názov výstižne značí „chvost leva“.

Býk

Výrazné zimné súhvezdie skutočne pripomínajúce prednú polovicu býka s veľkými rohami. Predstavuje jednu z podôb boha Dia. Jeho oko tvorí oranžová umierajúca hviezda Aldebaran. Zdanlivo okolo nej sú roztrúsené hviezdy najjasnejšej hviezdokopy oblohy – Hyády. Ešte krajšia je však vzdialenejšia a mladšia hviezdokopa Plejády nachádzajúca sa tiež v Býkovi.

Kasiopeja

Nikdy nezapadajúce súhvezdie predstavujúce namyslenú kráľovnú. Viac však pripomína široké písmeno W. Tento obrazec tvorí päť jej najjasnejších hviezd: Caph, Schedar, Cih, Rukbat a Segin. Kasiopeja leží na Mliečnej ceste, preto obsahuje veľa hmlovín a otvorených hviezdokôp. Najvyššie ju na oblohe vídame na jeseň.

Orión

Najkrajšie súhvezdie zimnej oblohy. Všetky jeho hviezdy sú mimoriadne jasné nielen pri pohľade zo Zeme, ale aj z veľkého okruhu našej Galaxie. Spoznáme ho podľa Oriónovho pása, troch jasných hviezd akoby blízko seba, ktoré predstavujú opasok štíhleho lovca. Najjasnejšou hviezdou je červený nadobor Betelgeuze. V mieste Oriónovho meča možno vidieť jeho najznámejší objekt – Veľkú hmlovinu v Orióne, rodisko nových hviezd.

Veľký pes

Jeden z dvoch psov lovca Orióna, ktorý ho sprevádza nielen v gréckej báji, ale aj na oblohe. Obsahuje najjasnejšiu hviezdu nočného neba – žiarivobiely Sírius. Ten je aj jednou z našich najbližších hviezd, svetlo z neho k nám letí „len“ niečo vyše ôsmich rokov. V skutočnosti sú ostatné hviezdy, ktoré tvoria obrázok psa, oveľa jasnejšie ako Sírius, ale sú od nás aj omnoho ďalej.

Mohlo by vás zaujímať



Populárna veda


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.